Dziś urządzenia rejestrujące obraz są wszędzie — w każdym laptopie, smartfonie, na każdej konferencji, gali czy spotkaniu. Przeciętnej klasy aparat-lustrzanka nagrywa dziś wideo w pełnym HD, te lepsze nawet w 4K. W dowolnej chwili, dowolna osoba może zamienić się w operatora kamery, producenta czy reportera – zacząć nagranie lub nadawać na żywo. Dziś, z pomocą technologii i Internetu, każdy jest twórcą. Treści video powstają więc błyskawicznie i niemal natychmiast trafiają do widzów na całym świecie.

Skoro produkuje się coraz więcej materiałów video, oznacza to naturalnie, że coraz częściej prosi się ludzi o wypowiedzi “do kamery”. Rośnie liczba internetowych telewizji, vlogów, talk-show. Gośćmi tych nowych formatów video stają się często osoby bez większego doświadczenia czy obycia przed obiektywem. Proszone są o wypowiedzi ze względu na zajmowaną pozycję, czy aktualne okoliczności a w zależności od zapotrzebowania mają być krótsze lub dłuższe. Czasem powinny być bardzo konkretne, techniczne lub wręcz “branżowe”, kiedy indziej luźne, “lajfstajlowe”, swobodne.

Co zrobić, aby wypaść jak najlepiej?

Nagrywając materiały video, podczas przygotowań, nasi klienci często pytają mnie: co zrobić aby wypaść jak najlepiej? Często bardzo się denerwują i w momencie rozpoczęcia nagrania tracą pewność siebie, zaczynają się jąkać i mówią od rzeczy.

Postanowiłem więc spisać pięć najważniejszych według mnie zasad, które niezależnie od tematu wypowiedzi, treści programu czy okoliczności nagrania pozwolą Ci lepiej pracować przed kamerą.

Dzięki nim, podczas nagrania, będziesz odprężony i zrelaksowany, a po wszystkim będziesz zadowolony z siebie, gdyż w finalnym materiale będziesz wyglądać pewnie i profesjonalnie — jak osoba, która jest zawsze przygotowana i profesjonalnie opowiada o wybranych zagadnieniach.

1. Wypowiadaj krótkie, zwięzłe zdania.

Unikaj mówienia wszystkiego na jednym wydechu, tak jakbyś chciał jak najszybciej skończyć i mieć wszystko głowy. Nie ma nic złego w dużej dynamice wypowiedzi (emocjonalnej, pełnej energii i gestykulacji), ale mówienie jak “z karabinu” może sugerować brak pewności siebie oraz sprawiać wrażenie braku odpowiedniego przygotowania.

2. Po każdym zdaniu stawiaj zdecydowaną kropkę, intonując ostatnie słowo lub sylabę “w dół” a nie “w górę”.

Dzięki temu podkreślisz zakończenie zdania lub myśli. Traktuj każde wypowiedziane zdanie jako odrębny byt, tak aby można było je wyciąć i użyć niezależnie od kontekstu czy okoliczności. Postaraj się, aby każde z osobna brzmiało sensownie i poprawnie gramatycznie ale nie ucz się ich na pamięć aby potem je wyrecytować — będzie to wyglądało bardzo sztucznie i będziesz wyglądał mało wiarygodnie.

3. W każdym zdaniu staraj się wyraźnie zaakcentować to co w nim najważniejsze — rzeczownik, czasownik lub przymiotnik.
Dzięki temu widzowie będą dokładnie wiedzieli co w Twojej wypowiedzi jest najbardziej istotne. Wyobraź sobie “słowa klucze” wokół których konstruujesz każdą wypowiedź i spraw, aby wybrzmiały one z odpowiednią intonacją. To właśnie te słowa powinny być zapamiętane przez odbiorców, więc postaraj się położyć na nie odpowiedni nacisk.
4. Całkowicie ignoruj otoczenie.
Nie przejmuj się głosami zza ściany, ekipą realizacyjną, operatorem, czy dźwiękowcem. Skoncentruj się tylko na pytaniach i odpowiedziach — tym co masz do powiedzenia do kamery lub do osoby, która prowadzi wywiad. Jeśli w otoczeniu cokolwiek będzie przeszkadzało w nagraniu na pewno odpowiednia osoba zwróci na to uwagę i zasugeruje powtórzenie Twojej wypowiedzi.
5. Traktuj swojego rozmówcę lub potencjalnych widzów jak swoich przyjaciół.

Reporter czy osoba po drugiej stronie obiektywu jest ciekawa tego co masz do powiedzenia. Postaraj się więc mówić tak, jakbyś opowiadał ciekawą historię grupie znajomych, chcąc utrzymać ich uwagę i zainteresować tematem. Uśmiechaj się do nich i emanuj przyjaznym nastawieniem. Odbiorcy zauważą wtedy raczej dobre strony Twojej wypowiedzi niż będą wytykać Ci błędy. Jeśli będziesz mówić z pozytywną energią i zaangażowaniem — na pewno zainteresujesz tematem odbiorców.

Oczywiście powyższe porady to tylko czubek góry lodowej.

Dobrze jest dodatkowo ćwiczyć dykcję i mowę ciała, panować nad emocjami, rozwijać inteligencję emocjonalną czy rozpoznawać swoje stany wewnętrzne.

Wiele osób ma swoje własne rytuały które pomagają im w ich własnej, odpowiedniej autoprezentacji. Mam nadzieję już niebawem opisać techniki, dzięki którym praca z kamerą będzie łatwiejsza, przyjemniejsza i mniej stresująca a w rezultacie pozwoli Ci osiągnąć satysfakcjonujący efekt.


Also published on Medium.

Ostatnie komentarze: